ארגונומיה

aicon

ארגונומיה

ארגונומיה, על פי ההגדרה המילונית, היא הנדסת אנוש והיא עוסקת בהתאמה בין צרכי המשתמש למוצרים הטכנולוגיים בהם הוא משתמש באופן תדיר. תחום הארגונומיה בשוק העבודה התפתח מאוד בעקבות השימוש ההולך וגובר במחשבים לצורך ביצוע העבודה השגרתית. אחד הדברים החשובים ביותר בתחום לקידום נושא הארגונומיה הוא עידוד למודעות. כל עובד שמודע למגבלות הסביבה בה הוא עובד ומודע ליכולת ההשפעה שלו על בריאותו, יכול לשפר את הדרך בה הוא עושה שימוש במחשב וסביבתו ולמזער נזקים.

Group

תפוקת עבודה

מקומות עבודה מובילים רואים את קידום בריאות העובד כנדבך מרכזי בשיפור תפוקת העבודה וחיבור העובד לארגון, כשאחת מזרועותיו החשובות הוא תחום הארגונומיה.

פגיעות עבודה

פגיעות עבודה

ישיבה ממושכת מול המחשב היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לפציעות ובעיות בריאותיות שנוצרות במהלך העבודה.

פגיעות שיכולות להיגרם משימוש לא נכון בסביבת במחשב

הרבה אנשים לא מודעים לחשיבות של ארגונומיה משרדית לשמירה על גופם ולכן הם עושים שימוש לקוי במכשירים שונים בעמדת המחשב. שימוש לקוי כזה עלול לגרום לפגיעות בריאותיות רבות במערכות שונות של הגוף.

מערכת הראיה

חשיפה לא מבוקרת של העיניים למסך המחשב עלולה לגרום לבעיות בעיניים- יובש, אדמומיות, טשטוש ראיה, כפילות ראייה ועוד. כל אלו מובילים גם לכאבי ראש, צוואר וכתפיים. על מנת לנסות למנוע פגיעה בראיה, חשוב להקפיד על הפסקות מדי פעם, על מיקום נכון של המסך והגדרות תאורה נכונות.

מערכת העצבים והשרירים

שימוש לא נכון בעמדת המחשב גורם לעומס גודל על החוליות בעמוד השדרה וכן על מערכת העצבים, השרירים, הגידים ועוד. עומס לא מפוקח יכול להוביל לבעיות רבות כגון- כאבים, תחושת נימול, ירידה בטווח התנועה ובמקרים קיצוניים אפילו לבעיות בשיווי המשקל ולבצקות ועוויתות שונות.

מערכת כלי הדם

הישיבה הממושכת עלולה לסכן את גם אזור הרגליים ולגרום ליצירת קרישי דם. קרישי דם ברגליים מובילים לבצקות ויכולים לגרום להגבלה ביכולת התנועה ולכאבים חזקים.

ארגונומיה משרדית למען הגדלת התפוקה

מעסיקים ומנהלים בשוק העבודה של היום מבינים שאם הם רוצים לקבל את המקסימום מהעובדים שלהם, עליהם להשקיע בהם ולטפח אותם. לכן חשובה במיוחד ההבנה כי ארגונומיה במשרד היא למעשה אינטרס משותף למעסיקים ולעובדים. מחקרים רבים כבר הוכיחו קשר ישיר וחזק בין שביעות רצונם של העובדים ובין תפקודם והתפוקה שהם מייצרים. כיום ישנה הבנה רבה כי שביעות רצונם של העובדים צריך לכלול גורמים פיזיים ורגשיים. שמירה בלתי מתפשרת על בריאותם של העובדים אם כן היא חשובה עבור שני הצדדים במידה שווה.

ארגונומיה

כיצד ארגונומיה משפיעה על תפקוד העובדים בפועל?

פעולות יומיומיות

מרבית הפציעות במקום העבודה לא נובעות מהרמת משא כבד או נפילות שונות, אלא דווקא מפעולות יומיומיות בסיסיות שמבוצעות בצורה לא תקנית, כשהבולטת שבהן היא ישיבה לא נכונה ועבודה מול מחשב. פציעות מסוג זה מובילות להעדרויות של עובדים מיומנים, מה שמפחית באופן ישיר את התפוקה של בית העסק ובמקרים חמורים יותר גם יכול להוביל להוצאות נוספות כמו תשלומי פיצויים לעובדים עם פגיעות מתמשכות, שכירה והכשרה של עובדים חדשים במקומם, תשלום שעות נוספות למחליפים ועוד.

תחושת עייפות

מעבר לנושא ההעדרויות, עובדים שחשים בכאב מדווחים לעתים קרובות על תחושת עייפות מה שהופך אותם לפחות יעילים. הם גם חייבים לקחת הפסקות תכופות כדי להימתח, להסתובב, או לשכב, בניסיון להפחית את המתח בשרירים וקלות כאבים. עובדים עם ציוד ארגונומי שמותאם לצרכיהם, יכולים לעבוד מהר יותר, ממוקד יותר ובאופן רציף יותר ומופחת שגיאות.

יעילות בעבודה

מקלדות ארגונומיות יכולות לסייע לקלדנית להקליד מהר יותר ועם פחות הפסקות. ציוד ניקוי ארגונומי יכול לאפשר לצוותי ניקיון לנקות אזורים גדולים באמצעות מספר קטן יותר של מעברים וללא צורך להתכופף בתדירות גבוהה, וצגי מחשב אשר נועדו להפחית את עומס העין עוזרים לעובדים להתמקד במסכים שלהם לפרקי זמן ארוכים יותר מבלי לפתח כאבי ראש (והם יכולים לקרוא בצורה מדויקת יותר). כל זה מוביל לפרודוקטיביות גבוהה יותר ואיכות גבוהה יותר של עבודה. חשוב לזכור גם שכאב פיזי משפיע לרעה על האנרגיה המנטלית. קשה לעובד שכואב לו להרגיש השראה, לפתור בעיות, או ליצור רעיונות חדשים כאשר דעתו מוסחת ללא הרף על ידי אי נוחות פיזית.

יצירת מחוברות אירגונית

ישנו יתרון מנטלי לפיתוח סביבת עבודה ארגונומית. עובדים שרואים ומרגישים השקעה מצד המעביד הם באופן כללי מרוצים יותר, כיוון שהם מרגישים שמשקיעים בהם ומתייחסים אליהם ברצינות. תחושה זו משפרת באופן מיידי את מידת מחויבותם של העובדים למקום העבודה, את רמת המוטיבציה שלהם ואת רצונם להשקיע ולהוות גורם משפיע בהצלחת החברה.

דילוג לתוכן